BAZA WIEDZY

Czy AI odbierze prace sokolnikom?

Czy robotyczne systemy odstraszania ptaków AI mogą być skuteczne?

Ostatnio straszy się wszystkich jak to prace odbierze im sztuczna inteligencja. Wydawałoby się, że w branży DDD czy też kontroli występowania ptactwa nie ma na to miejsca a jednak podejmowane są próby i choć jestem entuzjastą stosowania nowych technologii to mało prawdopodobne jest aby systemy odstraszania ptactwa AI były skuteczne na dłuższą metę. I mamy na to dowody!

Robiliśmy tygodniowe próby z dronami i gołębie przyzwyczajały się do takowych co najwyżej w ciągu kilku dni choć pierwsze efekty były obiecujące…to kiedy zwierzęta zdają sobie sprawę z braku realnego zagrożenia zaczynają takie „wynalazki” po prostu ignorować.

O ignorowaniu prawdziwego drapieżnika, do którego strach mają zakodowany w genach nie ma mowy dlatego metoda sokolnicza zawsze jest skuteczna jeśli stosuje się ją w poprawny sposób. Z kolei do wszelkiego rodzaju „nowości” typu figurki, drony, latawce, odstraszacze dźwiękowe ptaki zwykle przyzwyczajają się w ciągu kilku dni.

Oczywiście próby są wciąż podejmowane o czym można poczytać choćby pod tym linkiem https://oiot.pl/robot-pies-odstraszy-zwierzyne-z-lotniska/ Niemniej dopóki systemy te nie zostaną znacząco dopracowane nie ma się co spodziewać ich znaczącej skuteczności. Taki robotyczny sokół musiałby nie tylko naśladować styl lotu ptaka drapieżnego machając odpowiednio skrzydłami ale również wykonywać elementy lotu sugerujące atak na odstraszaną zwierzynę a to nie jest wcale łatwe zadanie. W świetle obecnej technologii nie ma jeszczetak zaawansowanych latających robotów więc na pewno kolejnych kilka do kilkunastu lat rewolucji w tym zakresie bym się nie spodziewał. Stworzenie skutecznego produktu o nazwie system odstraszania ptaków AI to wciąż raczej produkt przyszłości choć możliwe, że w zasięgu kilku do kilkunastu lat.

Tymczasem najskuteczniejszą metodą odstraszania ptaków (w tym gołębi) pozostaje sokolnik i jego skrzydlaci podopieczni!

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Można rónież poczytać o metodach sokolniczych na stronie o płoszeniu ptactwa metodami sokolniczymi.

Systemy odstraszania ptaków AI to wciąż produkt przyszłości...
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty