BAZA WIEDZY

Dźwiękowe odstraszanie gołębi

Dźwiękowe odstraszanie gołębi: skuteczne metody i techniki

Czy masz problem z gołębiami, które regularnie gnieżdżą się na Twoim budynku lub w okolicy? Jeśli tak to nie daj się nabrać na dźwięki odstraszające. Dźwięki odstraszające gołębie nie istnieją – mogą być skuteczne co najwyżej kilka dni po czym ptaki przyzwyczają się do hałasu a jedyne co zostanie wystraszone to sąsiedzi. Najpopularniejszą techniką jest emisja dźwięków imitujących sokoła – nie ma prawa to działać ponieważ ptaki drapieżne nie wydają dźwięków mających odstraszać swój potencjalny obiad!. Dowiedz się więcej o dźwiękowym odstraszaniu gołębi i jakie są najskuteczniejsze metody.

Dźwięki odstraszające gołębie: dlaczego ta metoda nie działa?

Dźwięki odstraszające gołębie są oparte na zasadzie, że pewne dźwięki lub odgłosy mogą wywołać niepokój lub strach u tych ptaków, co skłania je do opuszczenia obszaru lub unikania go. Nie jest to prawdą! Początkowy efekt odstraszenia spowodowany jest  pojawieniem się głośnika i hałasu, do którego gołębie przyzwyczają się w ciągu kilku dni.

Jakich dźwięków boją się gołębie?

W zasadzie żadnych. To raczej natężenie dźwięku powoduje to, że ptaki mogą się przenieść niemniej poziom natężenia dźwięku jaki jest do tego potrzebny jest wielokrotnie wyższy niż akceptowalny przez człowieka więc lepiej metody dźwiękowe włożyć pomiędzy bajki a w szczególności te oparte o „odgłos sokoła”. Raczej już hałas wywoływany przez ludzi, np. hałasujące urządzenia może odstraszać te ptaki jednak jak wspomniano musi być bardzo duży.

Ultradźwięki na gołębie: czy to skuteczna metoda?

Ultradźwięki są kolejną techniką wykorzystywaną do odstraszania gołębi, która niestety nie jest skuteczna. Te wysokoczęstotliwościowe dźwięki są niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale irytujące dla większości zwierząt jak psy czy koty – niestety tu znowu gołębie potrafią się szybko przyzwyczaić.

Dźwiękowe odstraszanie gołębi: podsumowanie

Dźwięki odstraszające gołębie, w tym imitacje głosu sokoła oraz ultradźwięki, są dalece nieskutecznymi metodami zapobiegania gnieżdżeniu się tych ptaków na budynkach i terenach miejskich. Jedną z bardzo skutecznych i przyjaznych środowisku metod jest metoda sokolnicza jednak by uzyskać szczegóły na jej temat warto poczytać o jej zastosowaniach i ograniczeniach lub po prostu skontaktować się z sokolnikiem.

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Można też znaleźć nieco więcej informacji na stronie https://www.sokolnik.pl

Odgłosy i wrzaski ptaka drapieżnego nie odstraszą gołębi
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty