Metody mechaniczne i sokolnicza - co odstrasza gołębie?
Wiele osób kontaktujących się z firmami świadczącymi usługi odstraszania ptaków zadaje pytanie co odstrasza gołębie? Wbrew pozorom nie są to proste do odstraszenia ptaki jednak są metody pozwalające się ich pozbyć z miejsc, gdzie nie powinny występować.
W zasadzie można mówić o dwóch sensownych sposobach odstraszania gołębi. Jedna z tych metod to metoda mechaniczna, a druga to metoda sokolnicza. Wszystkie pozostałe sposoby niestety są albo całkowicie nieskuteczne ale ich skuteczność jest bardzo ograniczona.
Metoda mechaniczna
Są to wszystkie sposoby polegające na fizycznym ograniczaniu możliwości bytowania ptaków na zabezpieczanych terenie. Do metod mechanicznych zaliczamy:
- Siatki przeciw ptakom – są skutecznym rozwiązaniem jednak mają swoje ograniczenia. Najlepiej nadają się do zabezpieczania elewacji budynków z gzymsami – szczelne i odpowiednio naciągnięte zapobiegają przesiadywaniu ptaków na gzymsach. Niestety wymagają okresowej kontroli i napraw a dodatkowo jeśli są nieprawidłowo założone powodują zagrożenie dla życia ptaków, które mogą dostać się pod siatkę i nie wiedzieć jak się wydostać.
- Kolce przeciw ptakom – skuteczność tej metody podyktowana jest doborem odpowiednich kolców i przede wszystkim ich właściwym montażem. Częstym błędem jest okolcowanie jedynie niewielkiego fragmentu zabezpieczanego obiektu co powoduje przeniesienie się ptactwa na miejsca nie zabezpieczone kolcami.
- Blachy i skosy – służą głównie do zabezpieczenia parapetów przed obecnością gołębi. Skośnie ustawiona pod ostrym kątem blacha sprawia, że ptaki nie mogą przesiadywać na parapecie ponieważ się z niego ześlizgują. Ważnym elementem jest zabezpieczenie boków nadstawki na parapet aby nie tworzyć dla ptactwa schronienia, a także odpowiednio śliska powierzchnia uniemożliwiająca złapanie przez ptaki przyczepności.
Metoda sokolnicza
Wykorzystuje w 100% siły natury – sokolnicy wraz ze swoimi ptakami wytwarzają przekonanie w bytującym na danym terenie ptactwie, ze miejsce to stało się rewirem łowieckim drapieżnika co powoduje, że ptaki dotychczas bytujące swobodnie na tym terenie powoli się wynoszą w inne miejsce, które nie jest zagrożone wizytami drapieżnika. Metoda jest skuteczna tak długo jak jest regularnie stosowana w trybie ciągłym. Minimalna ilość wizyt sokolnika z ptakami drapieżnymi zależy w dużym stopniu od uwarunkowań lokalnych niemniej sokolnik powinien pojawiać się co najmniej raz w tygodniu.
Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Można też znaleźć nieco więcej informacji na stronie https://www.ploszenie.pl