BAZA WIEDZY

Odstraszanie gołębi metodą sokolniczą

W grudniu 2022 roku w trakcie programu „Pytanie na Śniadanie” sokolnik zajmujący się na co dzień odstraszaniem ptactwa metodami sokolniczymi omawiał w jaki sposób ptaki drapieżne pomagają chronić ludzkie życie i zdrowie. FRagment programy o tej tematyce można obejrzeć poniżej.

W pracy skupiającej się na odstraszaniu gołębi sokolnicy najczęściej wykorzystują gatunek ptaka nazywający się myszołowiec towarzyski. Jego „towarzyskość” nie wynika tylko z nazwy ale z przystosowań do życia w trudnych warunkach (półpustynie itp) gdzie musiał wykształcić umiejętność współpracy w stadzie aby radzić sobie ze zdobywaniem pokarmu.

Podczas płoszenia metodą sokolniczą na szczęście nie dochodzi do uśmiercania płoszonych ptaków, a dzięki regularnej obecności drapieżnika w danym miejscu wykształca się w nich przekonanie, że znajdują się w rewirze łowieckim ów drapieżnika. Zniechęca je to skutecznie do bytowania na ochranianym terenie.

Płoszenie ptaków metodami sokolniczymi pozwala osiągnąć ponad 95% skuteczność przy niskich kosztach lub w wypadku konieczności osiągnięcia 100% skuteczności również taką zapewnić zakładając odpowiedni budżet.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu niemniej dokładna wycena powinna być zawsze poprzedzona odpowiednią wizją lokalną.

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych. Zachęcamy również do kontaktu przez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Więcej informacji można też znaleźć na stronie o płoszeniu ptactwa metodami sokolniczymi.

Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty