Odstraszanie ptaków z farm fotowoltaicznych

Farma fotowoltaiczna a sokolnik

Sokolnicy pojawiają się w coraz to nowszych rolach – coraz częściej można spotkać sokolnika wykonującego odstraszanie ptaków z farm fotowoltaicznych. W dużym stopniu renesans ta pradawna dziedzina łowów zawdzięcza użyciu układanych metodami sokolniczymi ptaków drapieżnych do celów kontroli występowania ptactwa takich jak gołębie, gawrony, wrony i mewy. Sokoły i jastrzębie puszczane są regularnie do lotów nad terenem farmy fotowoltaicznej i wykształcają tym samym u innych gatunków przekonanie, że teren ten stał się rewirem łowieckim. Dzięki regularnemu lataniu dodatkowo zapobiega się możliwości zasiedlenia farmy przez ptaki pod kątem gniazdowania co wydaje się szczególnie ważne w wypadku farm zlokalizowanych na zbiornikach wodnych.

Dlaczego obecność ptactwa na terenie farmy fotowoltaicznej stanowi problem?

Oczywiście głównym problemem jest zabrudzenie odchodami paneli, które przez to mają obniżoną wydajność a dodatkowo miejscami wzrasta ich temperatura co prowadzi do szybszego ich zużycia lub awarii (np. tzw. hotspot). Przy dużych ilościach ptactwa jak ma to miejsce na niektórych zlokalizowanych na wodzie farmach (kolonie mew, czapli, kormoranów, kaczek itp. ptaków związanych ze środowiskiem wodnych) zabrudzenia mogą być tak znaczne, że  wydajność paneli spada niemal do zera. Ptaki te mogą nie tylko korzystać z miejsca do gniazdowania jakie znajduje się na pontonach pod panelami ale przede wszystkim będą korzystały z samych paneli jako miejsca przesiadywania i czatowania na zdobycz czyli ryby, które chętnie będą pod panelami się pojawiać gdyż woda jest tam zacieniona i oferuje osłonę.

Druga grupa ptaków powodująca problemy tym razem niekoniecznie nad wodą to krukowate. Na przykład w Japonii gatunki z rodziny krukowatych zrzucają na panele fotowoltaiczne kamienie i śmieci co znowu powoduje miejscowe zacienienie a przez to doprowadza do powstawania hotspotów co w efekcie kończy się zmniejszoną wydajnością a nawet awarią panela PV. Choć według znanych źródeł samo zrzucenie niewielkiego kamienia bardzo rzadko kończy się fizycznym uszkodzeniem panela PV to już dłużej zalegający śmieć lub kamień na jego powierzchni może do takich uszkodzeń doprowadzić. Dlaczego ptaki zrzucają kamienie – nie jest to do końca jasne jednak podobne zachowanie przejawiają w stosunku do orzechów, które w ten sposób rozłupują aby dobrać się do jadalnego wnętrza. Niejednokrotnie na niektórych lotniskach gatunki ptaków krukowatych zanieczyszczają pasy startowe wykorzystując je właśnie do rozbijania orzechów. Inną teorią jest to, że ptaki te robią to dla rozrywki.

Jak działa odstraszanie ptaków z farm fotowoltaicznych metodą sokolniczą?

Dzięki zastosowaniu metody sokolniczej udaje się kontrolować sytuację dzięki użyciu w 100% sił natury. Obecność drapieżnika odstrasza inne ptaki do pojawiania się w często odwiedzanym przez niego rewirze – podczas samego płoszenia odstraszanym ptakom nie dzieje się żadna krzywda a dzięki zakodowanemu w ich genach strachowi przed drapieżnikiem metoda jest bardzo skuteczna.

 

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Można też znaleźć nieco więcej informacji na stronie https://www.ploszenie.pl

Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty