Dlaczego figurka sokoła i innych ptaków drapieżnych nie odstraszają gołębi i innego ptactwa?
Ptaki potrafią rozpoznać tryb lotu drapieżnika – wiedzą kiedy leci bo się przemieszcza i wiedzą kiedy leci bo atakuje (jeśli tego nie widzą to giną jako jego ofiara). Dlatego też statyczna sylwetka ptaka drapieżnego albo figurka udająca go nie ma prawa powodować efektu odstraszenia. Ptactwo traktuje taką statyczną figurkę jako element krajobrazu i nie postrzega w nim zagrożenia. Dlaczego więc stosuje się tego typu rozwiązania? – niestety ponownie wynika to z niewiedzy. Bardzo często obserwuje się naklejki w postaci sylwetek ptaków drapieżnych mocowane na szybach lub przeźroczystych elementach konstrukcyjnych (w szczególności na ekranach akustycznych przy drogach). Sam fakt zastosowania naklejki ukazującej ptactwu że ma na swojej drodze przeszkodę jest wystarczający – jej kształt nie spełnia aż tak znaczącej roli jak by się mogło wydawać. Wystarczy na szybie nakleić jakąkolwiek naklejkę aby uzyskać podobne rezultaty jak z naklejką w kształcie sylwetki sokoła czy jastrzębia.
Równie częstym błędnym rozumowaniem jest kupowanie paskudnych figurek „sokoła” lub „kruka” i ustawianie ich lub podwieszanie w miejscach gdzie nie chcemy obecności ptaków. Najpóźniej po kilku dniach ptaki (najczęściej gołębie) siedzą już na rzeczonej figurce przyozdabiając ją swoimi odchodami. A właściciel tej niebagatelnej atrakcji poza ubytkiem finansowym jest zmuszony wyrzucić plastikowego potworka do śmieci gdzie będzie się rozkładać przez następne setki lat. Jest to rozwiązanie dalekie od ekologicznego a jeszcze dalsze od skutecznego. Żadna figurka sokoła, sowy czy jastrzębia nie jest w stanie imitować żywego ptaka drapieżnego.
Co więc można zrobić aby było skuteczne? – ponownie zależy to od sytuacji na miejscu. Najlepiej skontaktować się ze specjalistą w zakresie odstraszania ptaków i uzgodnić kierunek działań aby nie marnować środków finansowych na kolejne nieskuteczne działania.
Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Zachęcamy też do odwiedziny innych stron o płoszeniu ptactwa.