BAZA WIEDZY

Figurka sokoła lub kruka – dlaczego nie działa?

Dlaczego figurka sokoła i innych ptaków drapieżnych nie odstraszają gołębi i innego ptactwa?

Ptaki potrafią rozpoznać tryb lotu drapieżnika – wiedzą kiedy leci bo się przemieszcza i wiedzą kiedy leci bo atakuje (jeśli tego nie widzą to giną jako jego ofiara). Dlatego też statyczna sylwetka ptaka drapieżnego albo figurka udająca go nie ma prawa powodować efektu odstraszenia. Ptactwo traktuje taką statyczną figurkę jako element krajobrazu i nie postrzega w nim zagrożenia. Dlaczego więc stosuje się tego typu rozwiązania? – niestety ponownie wynika to z niewiedzy. Bardzo często obserwuje się naklejki w postaci sylwetek ptaków drapieżnych mocowane na szybach lub przeźroczystych elementach konstrukcyjnych (w szczególności na ekranach akustycznych przy drogach). Sam fakt zastosowania naklejki ukazującej ptactwu że ma na swojej drodze przeszkodę jest wystarczający – jej kształt nie spełnia aż tak znaczącej roli jak by się mogło wydawać. Wystarczy na szybie nakleić jakąkolwiek naklejkę aby uzyskać podobne rezultaty jak z naklejką w kształcie sylwetki sokoła czy jastrzębia.

Równie częstym błędnym rozumowaniem jest kupowanie paskudnych figurek „sokoła” lub „kruka” i ustawianie ich lub podwieszanie w miejscach gdzie nie chcemy obecności ptaków. Najpóźniej po kilku dniach ptaki (najczęściej gołębie) siedzą już na rzeczonej figurce przyozdabiając ją swoimi odchodami. A właściciel tej niebagatelnej atrakcji poza ubytkiem finansowym jest zmuszony wyrzucić plastikowego potworka do śmieci gdzie będzie się rozkładać przez następne setki lat. Jest to rozwiązanie dalekie od ekologicznego a jeszcze dalsze od skutecznego. Żadna figurka sokoła, sowy czy jastrzębia nie jest w stanie imitować żywego ptaka drapieżnego.

Co więc można zrobić aby było skuteczne? – ponownie zależy to od sytuacji na miejscu. Najlepiej skontaktować się ze specjalistą w zakresie odstraszania ptaków i uzgodnić kierunek działań aby nie marnować środków finansowych na kolejne nieskuteczne działania.

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Zachęcamy też do odwiedziny innych stron o płoszeniu ptactwa.

"Skuteczność" figurki kruka z gołębiem na jego plecach...
golab ignoruje figurke sowy
Gołębie ignorują statyczne figurki sokołów, kruków lub sów
gołąb na figurce sowy pełniącym rolę stracha na gołębie
Gołąb siedzący na mającej odstraszyć go figurce
Okropna, nieskuteczna, plastikowa figurka sokoła
Okropna, nieskuteczna i plastikowa figurka sokoła
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty