BAZA WIEDZY

Jak odstraszyć gołębie?

Dowiedz się jak odstraszyć gołębie

Jak odstraszyć gołębie to jedno z często zadawanych pytań, kiedy nagle pojawią się niechciani, skrzydlaci goście i przejmą we władanie spokojny dotychczas budynek lub halę. Gołębie niestety nie są łatwe do odstraszenia ponieważ nie reagują na odgłosy trwogi jak np. szpaki czy też są dość mocno oswojone z obecnością człowieka więc nie da się ich wypłoszyć samą obecnością. Pewna część gołębi nie robi sobie żadnego problemu z bliskiej obecności człowieka jeśli tylko na szali znajduje się adekwatny wabik w postaci łatwo dostępnej karmy lub bezpiecznych miejsc gniazdowania.

Gołębie potrafią dość skrupulatnie oceniać ryzyko dlatego też nie działają na nie wszelkie „podróbki” zagrożeń jak figurka sokoła, figurka kruka, figurka jastrzębia czy figurka sowy. Gołąb potrafi odróżnić sztuczną nieruchomą figurkę od stanowiącego zagrożenie żywego drapieżnika – te pierwsze będą szybko zignorowane o czym można poczytać tutaj. Gołębie nie reagują również na odgłosy, w szczególności odgłosy ptaków drapieżnych – więcej o tym w artykule o zastosowaniu odgłosów w odstraszaniu gołębi.

Skoro metody wizualne i dźwiękowe nie działają to w takim razie może metody chemiczne? Tutaj po raz kolejny można spodziewać się dużego zawodu ponieważ są to znowu metody działające krótkotrwale – najczęściej do pierwszego deszczu lub co najwyżej przez kilkanaście dni. Po tym czasie środki chemiczne po prostu się utleniają lub wyparowują co wymusza aplikację świeżej porcji. Jeśli jest to miejsce dość łatwo dostępne to można się pokusić o ich użycie jednak gołębie najczęściej wybierają miejsca trudno dostępne jak np. gzymsy czy konstrukcje dachowe.

Jednymi z metod nieco bardziej skutecznych są metody mechaniczne uniemożliwiające gołębiom fizyczne przebywanie na chronionym obiekcie. Są to na przykład poprawnie zamocowane i dobrane kolce (kluczowa jest poprawność montażu – duża część montowanych w Polsce kolców jest montowana niepoprawnie) oraz siatki. Niemniej metody mechaniczne mają również swoje ograniczenia – są to kwestie kształtu budynków, procesów technologicznych i tym podobnych aspektów.

Skuteczne rozwiązanie pytania "Jak odstraszyć gołębie?" - metoda sokolnicza płoszenia gołębi

Jest jednak grupa metod, które mają bardzo wysoką skuteczność a zarazem nie mają większych ograniczeń i w 100% odpowiadają na pytanie jak odstraszyć gołębie. Są to metody biologiczne a wśród nich metoda sokolnicza. Dzięki odpowiednio ułożonym ptakom drapieżnym można zabezpieczać w zasadzie dowolne obiekty nie martwiąc się zarazem o dostosowywanie procesów technologicznych.

 

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Można też znaleźć nieco więcej informacji na stronie https://www.ploszenie.pl

Usługi sokolnicze na jednym z obiektów w Katowicach
Ptak z grupy jastrzębiowatych odpowiada na pytanie "Jak odstraszyć gołębie?" 😉