BAZA WIEDZY

Sokolnik do wynajęcia

Jak wybrać sokolnika do wynajęcia i ocenić jego fachowość

Kiedy już problem z ptactwem na terenie jaki chcemy obronić przed inwazją ptaków czy to na plantacji borówki czy też na terenie hali przemysłowej, staje się naprawdę nie do zniesienia i wypróbowano już wszystkie teoretycznie mające pomóc metody i nadal nie widać poprawy, przychodzi czas na wynajęcie sokolnika. Wielokrotnie trafialiśmy na zdesperowanych właścicieli obiektów, które zostały wręcz przejęte przez na przykład gołębie, a którzy żałowali, że nie spróbowali metody sokolniczej od początku. Sokolnik umiejętnie prowadzący swoje działania jest w stanie szybko i skutecznie rozwiązać problem ptaków bytujących tam, gdzie ich nie powinno być. Niemniej aby tak się stało trzeba wiedzieć jakie powinien spełniać wymogi aby określić czy mamy do czynienia z fachowcem.

Aspekty świadczące o fachowym podejściu do tematu to:

  1. Prawidłowa wycena świadczonej usługi to pierwsza weryfikacja fachowości jaką sokolnik do wynajęcia oferuje. Powinna ona być powiązana z wizją lokalną oraz wywiadem na miejscu. Bez prawidłowej oceny bieżącej sytuacji zaproponowanie rozwiązań może być bardzo ciężkie.
  2. Doświadczenie firmy w tym okres jej działania i doświadczenie pracowników. Im dłużej firma działa na rynku i zatrudnia fachowych sokolników tym większe szanse na poprawne wykonanie usług
  3. Odpowiednia ilość ptaków i pracowników do realizacji zadania – często zapominany aspekt. Jeśli planuje się zatrudnić jednoosobową firmę wówczas może okazać się, że w razie choroby lub wypadku sokolnika usługa zostanie wstrzymana. Podobnie z ptakami sokolniczymi – śmierć lub wypadek (np. porażenie prądem) ptaka może doprowadzić do barku możliwości realizacji usługi stąd konieczność posiadania co najmniej kilku ptaków przez firmę świadczącą usługi sokolnicze.

 

Oczywiście to tylko najważniejsze aspekty niemniej ich prawidłowość determinuje najczęściej prawidłowy lub zbliżony do prawidłowego sposób działania jaki świadczy sokolnik do wynajęcia. Są też znaki ostrzegające przed amatorskim podejściem do tematu. Przede wszystkim będą to:

– posiadanie na stanie nie więcej niż jednego ptaka drapieżnego ułożonego do płoszenia

– wykorzystywanie sów do płoszenia (ptaki takie nawet ułożone nie nadają się do celów odstraszania ptactwa)

– brak fachowego sprzętu sokolniczego jak np. telemetria (w razie zagubienia ptaka jego odzyskanie może być problematyczne)

– wycena pracy „przez telefon” bez wykonania wizji lokalnej (lub co gorsza nawet wywiadu)

– pojedyncza osoba będąca całą firmą

 

Oczywiście z punktu widzenia ochrony tymczasowej np. na plantacji przed zbiorami owoców pojedynczy sokolnik z kilkoma ptakami jest wystarczający to już w wypadku ochrony przez dłuższy okres czasu może być to problematyczne choćby ze względu na okres urlopowy czy chorobowy.

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Można też znaleźć nieco więcej informacji na stronie https://www.ploszenie.pl

Odstraszanie ptaków metodami sokolniczymi
Sokolnik wynajęty do odstraszania ptaków
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty