Czy istnieje skuteczny strach na gołębie?
Wiele osób zastanawia się czy strach na wróble będzie też działać na gołębie. Odpowiedź jest dość prosta – absolutnie nie. Wynika to z nieco innej biologii tego gatunku – gołębie żyją dużo bliżej ludzi a w wielu wypadkach są potomkami osobników, które były udomowione. Stąd też ich obawa przed człowiekiem jest dużo mniejsza. W takim razie czy jest jakikolwiek inny „strach na gołębie”, który będzie je faktycznie odstraszał? Tu znowu niestety odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna. Jeśli rozważać wszelkiego rodzaju figurki kruków, sokołów, jastrzębi, sów itp. stworzeń to można je postawić obok figurki ogrodowego krasnala i efekt będzie ten sam. Szczegóły opisano już wcześniej w artykule „Figurka sokoła lub kruka – dlaczego nie działa?” niemniej jednak warto wyjaśnić to ponownie.
Statyczny strach na gołębie w postaci figurki kruka jest traktowany przez gołębie jako element elewacji i będzie skuteczny co najwyżej kilkanaście godzin. Po takim czasie ptaki będą ignorować figurkę, a nawet na niej siadać i ją zanieczyszczać odchodami.
Nawet jeśli strach na gołębie wydaje dodatkowo odgłosy i co jakiś czas błyska światełkami to nadal nie będzie skuteczny w dłuższym wymiarze czasu. Niestety na pewno spowoduje frustrację wśród okolicznych mieszkańców, którzy słysząc wrzaski i piski wydawane przez odstraszacz bardzo szybko podejmą działania wymierzone przeciw tej metodzie.
Czy w takim razie ruchomy i wydający odgłosy strach na gołębie będzie skuteczny – tu znowu niestety nie należy spodziewać się wysokiej skuteczności. Ptaki takie jak gołębie potrafią bardzo łatwo zauważać schematy i szybko odkrywać czy dany obiekt stanowi dla nich zagrożenie. Jeśli ów strach nie będzie jednoznacznie im zagrażał wówczas zostanie prędzej czy później zignorowany. Gołąb jest w stanie nawet ocenić czy latający w pobliżu prawdziwy ptak drapieżny stanowi potencjalne zagrożenie – ptak przemieszczający się i nie polujący zostanie zignorowany. Tylko żywy ptak drapieżny w trybie polowania stanowi realne zagrożenie, przed którym gołębie będą uciekać. Takie właśnie zagrożenie symuluje się podczas płoszenia ptaków metodą sokolniczą. . Jest ona bardzo skuteczna i nieinwazyjna. Dodatkowo wykorzystuje tylko siły natury i dlatego jest w 100% naturalna. Ptakom nie dzieje się krzywda ponieważ są przepłaszane dzięki zakodowanemu w genach strachowi przed drapieżnikiem. W metodzie sokolniczej wystarczy jedynie aby sokolnik pojawiał się regularnie co pozwoli na wykształcenie w ptactwie przekonania, że obiekt stał się rewirem łowieckim drapieżnika.
Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Można też znaleźć nieco więcej informacji na stronie https://www.ploszenie.pl
