BAZA WIEDZY

Odstraszanie gołębi na kolei

Odstraszanie gołębi na kolei - z dworców kolejowych, elektrowozowni i zakładów serwisowych taboru kolejowego.

Dworce kolejowe to najczęściej duże i otwarte budynki z wieloma zakamarkami oraz usługami gastronomicznymi. Te wszystkie cechy powodują, że są one bardzo atrakcyjnym miejscem dla bytowania ptactwa, w szczególności gołębia miejskiego. Są to również obok dużych hal serwisowych najczęstsze miejsca gdzie wykonuje się odstraszanie gołębi na kolei.

Ptaki te mogą dość swobodnie przemieszczać się do budynku i na zewnątrz dzięki możliwości korzystania choćby z wyjść na perony, które najczęściej nie są zamykane żadnymi drzwiami. Co więcej w czasie dużego ruchu podróżnych nawet drzwi sterowane fotokomórką nie spełnią roli bariery uniemożliwiającej gołębiom dostanie się do wnętrza budynku. Potrafią nawet inicjować otwieranie się drzwi albo czekać aż otworzy je podróżny. W związku z powyższym ciężko jest zabezpieczyć dworzec przed stopniowym namnażaniem się i rozrostem populacji gołębi, które swoimi odchodami doprowadzają do tworzenia zagrożenia epidemiologicznego oraz powodują niszczenie mienia zarówno zarządzających dworcem jak i podróżnych.

Gołąb miejski chętnie żeruje na resztkach jakie znajduje w okolicy punktów gastronomicznych, a nawet niejednokrotnie jest tam dokarmiany przez nieświadomych zagrożeń podróżnych. Następnie ponieważ ma pod dostatkiem pożywienia zaczyna jak najbliżej miejsca żerowania budować gniazda. Ze względu na konstrukcje budynków dworcowych lub hal obsługi pociągów będących wysokimi obiektami, ogrzewanymi w okresie zimowym ptactwo znajduje tu bardzo dobre warunki. Dodatkowo na etapie ich konstruowania nikt nie bierze pod uwagę zagrożeń wynikających z ekspansji gołębia miejskiego. Podobne zagrożenia pojawiają się na terenie zajezdni autobusowych oraz tramwajowych.

Jak więc działać aby gołębie nie stanowiły problemu w takich budynkach? Rozwiązanie problemu musi być kompleksowe i w zasadzie są dwie opcje zapewniające skuteczność. Albo uszczelnienie budynku by uniemożliwić fizyczne dostanie się ptaków do wnętrza dworca / hali albo odstraszanie ptaków za pomocą metody sokolniczej. Wszystkie inne sposoby nie będą skuteczne. Nawet uszczelnienie budynku będzie bardzo ciężkie ponieważ duży ruch podróżnych często doprowadzi do otwartych drzwi przez dłuższy okres czasu. Więc tak naprawdę metoda sokolnicza w połączeniu z zakazem dokarmiania i regularnym sprzątaniem okolic lokali gastronomicznych będzie jedynym skutecznym rozwiązaniem.

Metoda sokolnicza odstraszania gołębi na kolei pozwala w tym wypadku uzyskać bardzo wysoką skuteczność wykorzystując tylko siły natury. Metoda wykorzystuje wrodzoną u gołębi obawę przed drapieżnikiem – po tym jak zrozumieją, że teren dworca stał się rewirem łowieckim drapieżnika, ptaki wynoszą się unikając kontaktu z potencjalnym zagrożeniem.

Kluczowe w tym wypadku jest zachowanie ciągłości wizyt oraz zastosowanie odpowiednio dobranych i ułożonych metodami sokolniczymi ptaków drapieżnych. Na dworcach ważne jest jak już wspomniano dodatkowo zminimalizowanie możliwości żerowania, zaś w zajezdniach i halach serwisowych warto w tym kierunku uświadomić personel.

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych. Zachęcamy również do kontaktu przez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810.

O wykorzystaniu metod sokolniczych w odstraszaniu ptaków można także poczytać na stronie ploszenie.pl

 

Sokolnik z ptakiem łowczym odstraszający gołębie na dworcu PKP w Katowicach
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty