BAZA WIEDZY

Odstraszanie ptaków z parkingów podziemnych i wielokondygnacyjnych

Jak pozbyć się gołębi z parkingów?

Parkingi w miastach są w wielu wypadkach idealnym miejscem do gniazdowania gołębi – jak więc wykonać skuteczne odstraszanie ptaków z parkingów?

Niestety ptaki te nie zważają na to co jest pod założonym gniazdem i niejednokrotnie niszczą swoimi odchodami zarówno samochody jak i mienie znajdujące się w takich obiektach. Niszczona jest przede wszystkim zamontowana na stałe infrastruktura (trasy i koryta kablowe, wentylatory itp. maszyny) poprzez zakładanie przez ptaki gniazd. Ptactwo zasiedla parkingi kryte w szczególności w pobliżu kompleksów biurowych i handlowych, gdzie często istnieją również punkty gastronomiczne pod którymi ptaki znajdują łatwy żer lub są wręcz dokarmiane przez nieświadome powodujących to problemy przechodniów, klientów i pracowników.

Największym problemem krytych lub wielopoziomowych parkingów znajdujących się przy kompleksach biurowych jest znaczna ilość korytek instalacyjnych i wyciągów biegnących tuż pod sufitami poszczególnych kondygnacji. Jeśli są one umieszczone odpowiednio nisko (a często wystarcza nawet 10cm) to gołębie z powodzeniem zaczną tam gniazdować. Należy pamiętać, że jedna para gołębi jest w stanie w ciągu roku wyprowadzić do 6szt młodych (po 2 młode na lęg i do 3 lęgów w okresie luty-listopad). W związku z tym parking może się bardzo szybko zamienić w gołębnik.

Jak skutecznie uniemożliwić ptactwu zasiedlenie takiego obiektu? W zasadzie są dwie możliwości – albo uszczelnienie obiektu i dodatkowo wjazd i wyjazd pojazdów przez odpowiednie śluzy (niejednokrotnie jest to problematyczne lub wręcz niemożliwe) albo zabezpieczenie kompleksu za pomocą metod sokolniczych.

W metodzie sokolniczej dzięki częstym wizytom sokolnika z ułożonymi ptakami drapieżnymi wykształci się w okolicznym ptactwie przekonanie że obiekt stał się rewirem łowieckim drapieżnika a to z kolei spowoduje, że ptaki wyniosą się ponieważ nie będą chciały ryzykować spotkania z zakodowanym w podświadomości naturalnym wrogiem.

Tylko dzięki ciągłości wizyt możliwe będzie utrzymanie efektu ochronnego i zniechęcenie ptactwa do zasiedlania obiektu. Metoda sokolnicza jest najskuteczniejszą i najbardziej przyjazną środowisku opierając się w 100% na siłach natury.

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych. Zachęcamy również do kontaktu przez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. W zapytaniu prosimy zaznaczyć zainteresowanie tematem „odstraszanie ptaków z parkingów”.

O wykorzystaniu metod sokolniczych w odstraszaniu ptaków można także poczytać na stronie ploszenie.pl

Zaczątki gniazda na instalacjach parkingu pomimo zastosowania kolców
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty