BAZA WIEDZY

Odstraszanie gołębi z biurowców i kompleksów biurowych

Odstraszanie gołębi z biurowców

Odstraszanie gołębi z biurowców jest bardzo trudnym tematem. Współczesne biurowce i kompleksy biurowe są niejednokrotnie idealnym miejscem do bytowania gołębi. Powodów jest wiele jednak najczęstsze to:

– elewacja budynku umożliwiająca bytowanie gołębi (gzymsy, szerokie parapety, przewiązki itp.)

– obecność punktów gastronomicznych (związane z tym dokarmianie ptactwa świadomie i nieświadomie)

– otwarty wlot na teren parkingu (zwykle system wentylacyjny umożliwia ptakom zakładanie gniazd na nawiewach)

– zlokalizowane na dachach klimatyzatory i wentylatory nawiewowe (zapewniają ciepło w zimie, wodę ze skroplin i bezpieczeństwo licznych zakamarków)

W związku z małym ruchem (najczęściej ograniczonym do konserwatorów) oraz dużą wysokością budynków biurowych gołębie chętnie zasiedlają w pierwszej kolejności dach, a następnie kiedy rozwinie się już ich znaczna ilość kolonia zaczyna zasiedlać niższe części budynki jak np. parapety lub gzymsy. Równolegle może zdarzyć się zasiedlanie obiektów parkingowych, które w wielu wypadkach przypominają jaskinie, w jakich gołąb skalny gniazduje poza obszarami miejskimi. To z kolei wymusza odstraszanie gołębi z biurowców.

Jak więc skutecznie pozbyć się nieproszonych gości? W zasadzie jak w wielu innych wypadkach są dwie możliwości: albo ograniczyć ptactwu dostęp do budynku (siatki, skośne parapety) albo zabezpieczyć kompleks za pomocą metody sokolniczej. Ten drugi sposób opiera  się w 100% na siłach natury – ułożone metodami sokolniczymi ptaki drapieżne będą regularnie patrolować teren obiektu wyrabiając w okolicznym ptactwie przekonanie, że jest to ich rewir łowiecki. Gołębie w związku z tym dość szybko wyniosą się na inny teren, gdzie nie będą ryzykować spotkania z drapieżnikiem, do którego strach mają zakodowany w genach.

Metoda sokolnicza jest bardzo ekologiczna i pozwala uzyskać wysoką skuteczność (niejednokrotnie redukcja występowania ptactwa o ponad 90%) przy zachowaniu umiarkowanej ceny. Oczywiście aby uzyskać dobre efekty należy działać kompleksowo to znaczy zlikwidować dokarmianie i uniemożliwić dostęp do ewentualnych źródeł pokarmu (resztki lub śmieci spożywcze).

Należy przy tym pamiętać, że metoda sokolnicza musi być realizowana w trybie ciągłym – oznacza to, że jeśli wizyty z ptakami się skończą to problem gołębi powróci po pewnym czasie – najczęściej po kolejnym sezonie lęgowym sytuacja zacznie powracać do wyjściowej.

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810.

O usługach sokolniczych można również poczytać na stronie ploszenie.pl

odstraszanie gołębi z biurowców z ptakiem drapieżnym
Odstraszanie gołębi z biurowców metodą sokolniczą
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty