Odstraszanie gołębi z biurowców
Odstraszanie gołębi z biurowców jest bardzo trudnym tematem. Współczesne biurowce i kompleksy biurowe są niejednokrotnie idealnym miejscem do bytowania gołębi. Powodów jest wiele jednak najczęstsze to:
– elewacja budynku umożliwiająca bytowanie gołębi (gzymsy, szerokie parapety, przewiązki itp.)
– obecność punktów gastronomicznych (związane z tym dokarmianie ptactwa świadomie i nieświadomie)
– otwarty wlot na teren parkingu (zwykle system wentylacyjny umożliwia ptakom zakładanie gniazd na nawiewach)
– zlokalizowane na dachach klimatyzatory i wentylatory nawiewowe (zapewniają ciepło w zimie, wodę ze skroplin i bezpieczeństwo licznych zakamarków)
W związku z małym ruchem (najczęściej ograniczonym do konserwatorów) oraz dużą wysokością budynków biurowych gołębie chętnie zasiedlają w pierwszej kolejności dach, a następnie kiedy rozwinie się już ich znaczna ilość kolonia zaczyna zasiedlać niższe części budynki jak np. parapety lub gzymsy. Równolegle może zdarzyć się zasiedlanie obiektów parkingowych, które w wielu wypadkach przypominają jaskinie, w jakich gołąb skalny gniazduje poza obszarami miejskimi. To z kolei wymusza odstraszanie gołębi z biurowców.
Jak więc skutecznie pozbyć się nieproszonych gości? W zasadzie jak w wielu innych wypadkach są dwie możliwości: albo ograniczyć ptactwu dostęp do budynku (siatki, skośne parapety) albo zabezpieczyć kompleks za pomocą metody sokolniczej. Ten drugi sposób opiera się w 100% na siłach natury – ułożone metodami sokolniczymi ptaki drapieżne będą regularnie patrolować teren obiektu wyrabiając w okolicznym ptactwie przekonanie, że jest to ich rewir łowiecki. Gołębie w związku z tym dość szybko wyniosą się na inny teren, gdzie nie będą ryzykować spotkania z drapieżnikiem, do którego strach mają zakodowany w genach.
Metoda sokolnicza jest bardzo ekologiczna i pozwala uzyskać wysoką skuteczność (niejednokrotnie redukcja występowania ptactwa o ponad 90%) przy zachowaniu umiarkowanej ceny. Oczywiście aby uzyskać dobre efekty należy działać kompleksowo to znaczy zlikwidować dokarmianie i uniemożliwić dostęp do ewentualnych źródeł pokarmu (resztki lub śmieci spożywcze).
Należy przy tym pamiętać, że metoda sokolnicza musi być realizowana w trybie ciągłym – oznacza to, że jeśli wizyty z ptakami się skończą to problem gołębi powróci po pewnym czasie – najczęściej po kolejnym sezonie lęgowym sytuacja zacznie powracać do wyjściowej.
Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810.
O usługach sokolniczych można również poczytać na stronie ploszenie.pl