BAZA WIEDZY

Dźwiękowe metody odstraszania gołębi

Ptaki drapieżne: odgłosy i inne metody dźwiękowe odstraszania gołębi

Grupa tych metod odstraszania ptaków jest w wielu wypadkach dalece nieskuteczna. W szczególności w kontekście odstraszania gołębi za pomocą nagrań, na których można usłyszeć odgłosy ptaków drapieżnych. Już samo założenie, że drapieżnik wydaje odgłos aby przestraszyć i odpędzić potencjalną ofiarę świadczy o absurdalnym braku podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania przyrody. Jeśli wpisuje się w wyszukiwarce „ptaki drapieżne odgłosy” ma się nadzieję na ściągnięcie nagrań zawierających głosy ptaków drapieżnych to od razu radzę porzucić nadzieję na ich skuteczne wykorzystanie jako sposób na odstraszenie gołębi. Odgłosy drapieżnych ptaków są w takiej sytuacji całkowicie nieskuteczne ponieważ drapieżniki nie wydają odgłosów aby odstraszyć swój potencjalny posiłek!

Czy są więc dźwięki odstraszające ptaki? Są ale nie są to dźwięki ptaków drapieżnych tylko np. odgłosy wydawane przez konkretny gatunek ptaka (np. szpaka) aby ostrzec pozostałe osobniki ze stada przed niebezpieczeństwem.

Jaki jest więc najlepszy dźwięk odstraszający gołębie – niestety nie ma takowego. Nawet ultradźwięki nie są w stanie przepłoszyć na dłuższy czas gołębi ponieważ ptaki te reagują przede wszystkim na bodźce wzrokowe a nie dźwięki. Nie ma również powodu aby się zachwycać chwilową skutecznością takich systemów – zwykle po kilku godzinach ptaki wracają a po 24-48 godzin ignorują już wszelkiego rodzaju piszczki, głośniki i tym podobne urządzenia. Co gorsza dźwięki te nie wystraszą ptaków ale skutecznie zirytują mieszkające w okolicy osoby.

Niestety gołębie potrafią stać się prawdziwym koszmarem dla właścicieli obiektów przemysłowych i biurowych. Zaczyna się niewinnie od jednej lub dwóch sztuk ale już po kilku miesiącach ptaków jest więcej a po roku czy dwóch można już spotkać kolonię liczącą kilkadziesiąt osobników. Należy pamiętać o tym, że gołąb miejski wyprowadza do nawet do 4 lęgów rocznie po 2 młode w każdym lęgu.

Z powyższych powodów jeśli zabezpieczenie elewacji w sposób fizyczny nie jest możliwe (warto pamiętać, że nawet kolce nie są zawsze skuteczne) to jedyna sensowna metoda ochrony obiektu przed gołębiami to metoda sokolnicza.

 

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Można też znaleźć nieco więcej informacji na stronie www.ploszenie.pl

Ptaki drapieżne odgłosy emiter
Jedno z nieskutecznych w odstraszaniu gołębi urządzeń
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty