BAZA WIEDZY

Odstraszanie gołębi z parkingów

Odstraszanie gołębi z parkingów

Parkingi podziemne są wręcz idealnym siedliskiem dla gołębi miejskich ponieważ w dużym stopniu naśladują skalne pieczary, w których ptaki te naturalnie się gnieżdżą. Dodatkowo najczęściej są to miejsca, w których znajdują się wymienniki ciepła oraz systemy wentylacji, które generując ciepło przyciągają takie ptaki jak gołąb miejski. Bardzo często też wyciągi wentylacyjne oraz rynienki instalacyjne na kable dają tym ptakom możliwość bezpiecznego przesiadywania i co gorsza zakładania tam gniazd.

Należy pamiętać, że inwazja koloni gołębi zawsze zaczyna się niewinnie – pojawia się jeden lub dwa ptaki, które z czasem zakładają gniazdo i wyprowadzają młode. Jeżeli są nie niepokojone to w ciągu dwóch sezonów lęgowych może dojść do sytuacji, w której w garażu podziemnym gniazdować będzie już kilkadziesiąt osobników. Wszystkie będą oczywiście zanieczyszczały zarówno samochody jak infrastrukturę znajdującą się w garażu.

Jak nie dopuścić do zasiedlenia? W zasadzie są dwie skuteczne opcje: albo fizyczne uniemożliwienie ptakom dostania się do wnętrza parkingu albo metoda sokolnicza. Aby sensownie uniemożliwić ptakom możliwość dostania się do wnętrza konieczne będzie zastosowanie śluzy na wjeździe do parkingu – kierowcy wjeżdżający muszą wjechać do śluzy, w której brama wjazdowa do wnętrza parkingu otworzy się dopiero po zamknięciu bramy wjazdowej do śluzy i sprawdzeniu czy ptaki nie schowały się pod podwoziem (do czego też są zdolne).  Jest to dość uciążliwa konfiguracja i oczywiście zakłada, że wszystkie inne drogi wstępu do parkingu są zabezpieczone czyli nie ma żadnych otwartych otworów wentylacyjnych czy też świetlików, a jeśli są to zostały zabezpieczone siatką.

Jeżeli operator parkingu nie może pozwolić sobie na system wjazdowy ze śluzą wówczas jedyny skuteczny scenariusz ochrony obiektu i odstraszania gołębi z parkingu to wynajęcie firmy świadczącej usługi sokolnicze. Firma taka powinna regularnie pojawiać się z ułożonymi ptakami drapieżnymi i latać z nimi na terenie parkingu aby przekonać ptaki usiłujące tam bytować, że jest to rewir łowiecki drapieżnika. Tylko wykształcenie i podtrzymywanie takiego przekonania w ptactwie doprowadzi do sytuacji, w której ptaki będą teren parkingu omijać. Na tym polega właśnie skuteczne odstraszanie gołębi z parkingów.

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Można też znaleźć nieco więcej informacji na stronie www.ploszenie.pl

Odstraszanie gołębi z parkingów
Odstraszanie gołębi z parkingu może być koniecznością dla zachowania higieny
Zanieczyszczona odchodami gołębi infrastruktura parkingowa
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty