BAZA WIEDZY

Wynajęcie sokolnika

Ceny, zasady i dobre praktyki - wynajęcie sokolnika

Kiedy gołębie i inne ptaki powoli przejmują władzę nad budynkiem czy halą produkcyjną jedyną sensowną alternatywą może być wynajęcie sokolnika. Firma świadcząca usługi sokolnicze przepłoszy ptactwo, które opanowało obiekt wykorzystując w 100% tylko siły natury. Nie ma skuteczniejszej, a zarazem bardziej przyjaznej środowisku metody.

Ile kosztuje wynajęcie sokolnika? Nie jest jednak prosto odpowiedzieć – bardzo wiele zależy od konfiguracji terenu, na którym znajduje się obiekt oraz stopnia nasilenia występowania ptactwa. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak: gatunek odstraszanego ptactwa, wielkość obiektu, powód występowania (gniazdowanie, żerowanie). Stąd też rozpiętość cenowa dla usługi odstraszania ptaków przez sokolnika na wynajem może być znaczna i wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych za miesiąc świadczenia usług ochronnych. Warto mieć świadomość, że zupełnie inne środki (ilość ptaków sokolniczych, ilość sokolników) będzie potrzebna do ochrony niedużej hali produkującej nieżywnościowe produkty, w porównaniu do np. 100ha plantacji borówki amerykańskiej. W tym pierwszym wypadku ptaki usiłują bytować ponieważ znajdują tam ciepło i potencjalne miejsca do gniazdowania, zaś w drugim przylatują typowo na żer. Niemniej w obu wypadkach wynajęcie sokolnika będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem problemu z ptakami.

Jak każdy wynajem warto aby strony określiły swoje obowiązki za pomocą umowy. Należy w niej sprecyzować oczekiwania i ustalić kwestie płatności w tym cenę za świadczoną usługę. Należy też pamiętać, że metoda sokolnicza jest skuteczna jedynie jeśli jest świadczona w trybie ciągłym – chodzi o to by przekonać ptactwo do tego, że chroniony teren stał się rewirem łowieckim ptaka drapieżnego a to uzyskamy jedynie wtedy jeśli ptak drapieżny (układany sokolniczo) będzie się regularnie pojawiał na terenie obiektu.

Warto tutaj przestrzec osoby poszukujące metody odstraszania ptaków, że rozwiązania oparte na kolcach i siatkach mają ograniczoną skuteczność zaś metody wykorzystujące odgłosy ptaków drapieżnych czy ich figurki/sylwetki w zasadzie zerową. Tylko żywy ptak drapieżny aktywnie goniący wypłaszane ptaki jest w stanie zapewnić bardzo wysoką skuteczność.

 

Gdzie znaleźć sokolnika do wynajęcia?

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych. Zachęcamy również do kontaktu przez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810.

O wykorzystaniu metod sokolniczych w odstraszaniu ptaków można także poczytać na stronie ploszenie.pl

Sokolnik do wynajęcia
Adam Mroczek - zawodowy sokolnik
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty