BAZA WIEDZY

Odstraszanie ptaków metodami sokolniczymi

Najskuteczniejsze i najbardziej przyjazne środowisku jest odstraszanie ptaków metodami sokolniczymi. W szczególności metody te są użyteczne w odstraszaniu gołębi miejskich. Wykorzystują one naturalnie zakodowany w genach wzorzec i obawę przed drapieżnikiem uniemożliwiając zarazem gołębiom przyzwyczajenie się do zabiegów płoszenia. Wszystkie inne metody płoszenia funkcjonują zazwyczaj w najlepszym wypadku kilka dni po czym gołębie przyzwyczajają się do dźwięków, statycznych figurek itp. środków. Metoda sokolnicza polega na płoszeniu ptaków za pomocą specjalnie ułożonych ptaków drapieżnych, które pojawiając się regularnie na zabezpieczanym terenie doprowadzają niechciane tam ptactwo do przekonania, że obszar ten stał się rewirem łowieckim drapieżnika. Z tego powodu ptactwo przenosi się na inny łatwo dostępny teren – woli nie ryzykować spotkania z drapieżnikiem. Co ważne w metodzie sokolniczej ptakom nie dzieje się krzywda ponieważ sokolnik robi wszystko aby odstraszanych ptaków nie łapać. Tylko „polujący” drapieżnik odbierany jest jako zagrożenie – gdyby doszło do złapania potencjalnej ofiary wówczas pozostałe ptactwo otrzymuje sygnał o tym, że drapieżnik już upolował „obiad” więc nie ma się czego obawiać. Tymczasem szukający ofiary drapieżnik jest zagrożeniem dla wszystkich „potencjalnych ofiar”.

Metoda sokolnicza ma jednak jedno ograniczenie – jest nią konieczność wykonywania jej w trybie ciągłym. Oznacza to, że nie ma sensu rozpoczynać ochrony obiektu jeśli w zamiarze nie ma się długookresowych działań. Odpowiedzialne za to są podstawowe procesy przyrodnicze – pusta nisza ekologiczna wypełniana jest od chwili, kiedy zwolni się w niej miejsce. Jeśli jednak w tej niszy znajduje się czynnik odstraszający potencjalnych „chętnych” wówczas nisza pozostaje pusta. Z tych powodów sokolnik wraz ze swoimi ptakami musi odwiedzać zabezpieczany teren w miarę regularnie a jeśli zniknie wówczas sytuacja zacznie stopniowo wracać do wyjściowej.

Z powyższych powodów metodę sokolniczą stosuje się do ochrony hal przemysłowych, lotnisk, elewatorów zbożowych, obór i chlewni, sadów owocowych, plantacji borówek, magazynów logistycznych, magazynów artykułów spożywczych, portów, pirsów załadunkowych, stoczni, hut i walcowni oraz tym podobnych obiektów przemysłowych borykających się z nadmierną obecnością ptactwa.

Płoszenie ptaków metodami sokolniczymi pozwala osiągnąć ponad 95% skuteczność przy niskich kosztach lub w wypadku konieczności osiągnięcia 100% skuteczności również taką zapewnić zakładając odpowiedni budżet.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu niemniej dokładna wycena powinna być zawsze poprzedzona odpowiednią wizją lokalną.

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych. Zachęcamy również do kontaktu przez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Więcej informacji można też znaleźć na stronie o płoszeniu ptactwa metodami sokolniczymi.

Odstraszanie ptaków metodami sokolniczymi
Odstraszanie ptaków metodami sokolniczymi z wykorzystaniem ptaków drapieznych jest najskuteczniejszą metodą kontroli ptactwa.