BAZA WIEDZY

Ile kosztuje sokolnik?

Wiele osób zadaje sobie pytanie ile kosztuje sokolnik?

Jeśli oczekuje się szybkiej i pełnej odpowiedzi na pytanie „Ile kosztuje sokolnik?” to niestety nie jest to takie proste. Oczywiście sokolników nie kupuje się na targu czy w sklepie wysyłkowym 😉 W ogóle sokolników się nie kupuje a tak zadane pytanie jest jak już wspomniano mało precyzyjne – można śmiało założyć, ze chodzi o koszt usług sokolniczych a to zostało już wstępnie omówione w artykule https://sokolnik.pl/uslugi-sokolnicze-cena/

 

Koszt sokolnika, a doprecyzowując usług jakie świadczy (najczęściej chodzi o odstraszanie ptaków) jest bardzo różny i zależny między innymi od:

– wielkości terenu jaki ma być chroniony

– ilości i gatunków ptactwa jakie ma być płoszone

– czasu trwania takiej ochrony

– rodzaju obiektu jaki ma być chroniony (instalacje przemysłowe, płody rolne czy obiekty)

Stąd też odpowiedź na pytanie ile kosztuje sokolnik nie jest łatwa do udzielenia i powinna być poprzedzona wizją lokalną, która pozwoli oszacować cenę usługi.

Warto też pamiętać, że na niektóre usługi sokolnicze wymagane jest posiadanie zezwolenia z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (zależnie od odstraszanych gatunków). Wyjątkiem może być gołąb miejski, który poza okresem lęgowym może być płoszony bez dodatkowych zezwoleń.

 

Na wspomnianą cenę usług sokolniczych wpływać też będzie potencjalne zagrożenie dla ptaków układanych sokolniczo oraz ilość wymaganych osób do ochrony terenu jaki ma być poddany działaniom sokolnika. W niektórych sytuacjach konieczne może być też zlokalizowanie sokolnika wraz z ptakami na terenie chronionego obiektu (np. plantacji) aby mógł działać od świtu do zmierzchu.

 

Można więc zadać sobie pytanie czy warto wynajmować sokolnika. Tu znowu odpowiedź zależy od opcji i możliwości jakie są dostępne. Z pewnością dużym kosztem jaki powstanie będą te wszystkie nieskuteczne metody jakie już zastosowano (np. dźwięki, kolce figurki symulujące drapieżnika, naklejki sylwetek ptaków itp.) – jeśli jeszcze nie zostały zastosowane to radzimy tego nie robić. Mają one bardzo ograniczoną skuteczność i dodatkowo muszą być poprawnie zamontowane. Jeśli nie wydano jeszcze pieniędzy na nieskuteczne okolcowanie czy też niefachowe osiatkowanie całego obiektu wówczas fundusze na tego typu prace mogą pokryć koszt usług sokolniczych na wiele miesięcy a nawet i lat. Skuteczność usług sokolniczych w kontekście odstraszania ptaków jest dalece wyższa niż wszystkich pozostałych metod razem wziętych. Tak więc pytanie „ile kosztuje sokolnik?” powinno zyskać na początku odpowiedź „to zależy” a dopiero znając szczegóły danej lokalizacji i oczekiwania zamawiającego usługę, można podejmować się wyceny.

 

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810.

Płoszenie gołębi na jednym z obiektów w centrum miasta
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty