BAZA WIEDZY

Usuwanie gołębi

Usuwanie gołębi - metody, opis i aspekty prawne

Usuwanie gołębi nie jest jakby się mogło wydawać prostą czynnością. Należy pamiętać, że przez usuwanie gołębi zgodnie z prawem można rozumieć co najwyżej odstraszanie gołębi i to dodatkowo obwarowane pewnymi obostrzeniami. Odstraszać gołębie bez dodatkowych zezwoleń wolno jedynie w wypadku, kiedy mamy do czynienia z gołębiem miejskim, który dodatkowo na terenie, z którego jest odstraszany nie jest gniazdujący. Jeżeli gołąb gniazduje (co należy rozumieć od momentu pojawienia się jajek w gnieździe do opuszczenia go przez młode) to usuwanie jest niezgodne z prawem.

Aby nie dopuścić do gniazdowania należy regularnie przepłaszać próbujące gniazdować gołębie i usuwać materiał naniesiony na budowę gniazda.

Niestety z metod odstraszania gołębi skuteczne są tylko metoda sokolnicza lub fizyczne zabezpieczenie budynku (uszczelnienie, osiatkowanie) uniemożliwiające gołębiom siadanie lub dostanie się do budynku. Wszystkie inne metody będą praktycznie nieskuteczne, w tym np. metoda odgłosów czy stosowanie figurek drapieżników.

Aby skutecznie usunąć gołębie z danego terenu niezbędne jest robienie tego kompleksowo np. stosować metodę sokolniczą i zlikwidować dokarmianie ptaków (jeżeli takowe praktykowano). Oczywiście stosowanie metody sokolniczej nie zawsze jest możliwe już uzasadnione  ekonomicznie – dzieje się tam np. kiedy mamy próby gniazdowania na pojedynczym balkonie w bloku wielorodzinnym. W takiej sytuacji o wiele bardziej sensowne jest np. zabezpieczenie balkonu siatką, aby ptaki nie mogły fizycznie dostać się na balkon.

W ramach odstraszania gołębi jeśli sytuacja została opanowana dobrze jest również usunąć resztki pozostałych lub budowanych gniazd dokonując przy okazji dezynfekcji powierzchni. Należy pamiętać, że gołębie przenoszą liczne choroby na ludzi bezpośrednio lub poprzez pasożyty jakie na nich bytują (np. obrzeżek).

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych. Zachęcamy również do kontaktu przez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810.

O wykorzystaniu metod sokolniczych w odstraszaniu ptaków można także poczytać na stronie ploszenie.pl

Usuwanie gołębi
Usuwanie gołębi odstraszając je latającymi na terenie ptakami drapieżnymi
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty