Przypadki uzasadniające użycie najskuteczniejszej metody odstraszania ptaków.
Opłacalność metody sokolniczej odstraszania ptaków zależy od kilku czynników:
– wielkości chronionego obszaru
– ilości ptactwa jakie należy odstraszać
– presji ze strony ptactwa (żerowanie, gniazdowanie czy razem)
– gatunku odstraszanych ptaków
– szkód jakie powoduje bytowanie ptactwa (żerowanie, niszczenie mienia odchodami, zagrożenie kolizjami itp.)
Ze względu na pracochłonność i konieczność stosowania ciągłego zabezpieczenia dla uzyskania skuteczności metodą sokolniczą nie należy ona do najtańszych. Jest jednak najbardziej skuteczną w zasadzie we wszystkich przypadkach. To dzięki zakodowanemu w genach strachowi przed drapieżnikiem wszystkie ptaki doskonale rozpoznają ptaki układane metodami sokolniczymi jako zagrożenie i opuszczają zabezpieczany teren. Przy odpowiedniej częstotliwości powtórzeń ptaki przyjmują, że dany teren jest rewirem łowieckim drapieżnika i przenoszą się w inne miejsce.
To właśnie ilość powtórzeń oraz wielkość obszaru do ochrony generuje koszt, który następnie trzeba porównać do oszczędności jakie powstaną, kiedy ptaki się wyniosą. Z tych powodów metodę sokolniczą stosuje się głównie na obszarach lotnisk, zakładów przemysłowych, plantacji, hal produkcyjnych itp. miejsc o dużych rozmiarach.
Zaleta metody sokolniczej to przede wszystkim jej wysoka skuteczność (sięgająca ponad 95%) jeśli odpowiednio dobrane zostaną ptaki sokolnicze (zarówno pod kątem gatunku jak i ilości). To pozwala bardzo szybko uzyskać opłacalność podczas ochrony owoców przed zbiorem na plantacjach (np. czereśni lub borówki amerykańskiej). Zdarzają się również sytuacje, w których opłacalność jest mniej ważna – taka sytuacja jest na lotniskach gdzie zapobieganie kolizjom samolotów z ptakami jest na pierwszym miejscu.
Niemniej niejednokrotnie stosowanie metody sokolniczej w przypadku dużych budynków jest znacznie tańsze niż np. ich osiatkowanie lub uszczelnienie (choćby z powodów technologicznych). Można sobie wyobrazić koszty osiatkowania np. stadionu piłkarskiego, a do tego dochodzą przecież uszkodzenia i degradacja takiej siatki z czasem (promienie UV).
W związku z powyższym opłacalność należy obliczać zawsze indywidualnie do sytuacji w danym obiekcie ponieważ porównanie np. odstraszania gawronów z parków miejskich do odstraszania gołębi z terenu lotniska jest bezcelowe. Finalnie to rachunek zysków i kosztów, który musi rozważyć każdy dysponent ochranianego obiektu.
Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych. Zachęcamy również do kontaktu przez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Zachęcamy też do zapoznania się ze stroną o płoszeniu ptactwa.