BAZA WIEDZY

Opłacalność metody sokolniczej

Przypadki uzasadniające użycie najskuteczniejszej metody odstraszania ptaków.

Opłacalność metody sokolniczej odstraszania ptaków zależy od kilku czynników:

– wielkości chronionego obszaru

– ilości ptactwa jakie należy odstraszać

– presji ze strony ptactwa (żerowanie, gniazdowanie czy razem)

– gatunku odstraszanych ptaków

– szkód jakie powoduje bytowanie ptactwa (żerowanie, niszczenie mienia odchodami, zagrożenie kolizjami itp.)

 

Ze względu na pracochłonność i konieczność stosowania ciągłego zabezpieczenia dla uzyskania skuteczności metodą sokolniczą nie należy ona do najtańszych. Jest jednak najbardziej skuteczną w zasadzie we wszystkich przypadkach. To dzięki zakodowanemu w genach strachowi przed drapieżnikiem wszystkie ptaki doskonale rozpoznają ptaki układane metodami sokolniczymi jako zagrożenie i opuszczają zabezpieczany teren. Przy odpowiedniej częstotliwości powtórzeń ptaki przyjmują, że dany teren jest rewirem łowieckim drapieżnika i przenoszą się w inne miejsce.

 

To właśnie ilość powtórzeń oraz wielkość obszaru do ochrony generuje koszt, który następnie trzeba porównać do oszczędności jakie powstaną, kiedy ptaki się wyniosą. Z tych powodów metodę sokolniczą stosuje się głównie na obszarach lotnisk, zakładów przemysłowych, plantacji, hal produkcyjnych itp. miejsc o dużych rozmiarach.

 

Zaleta metody sokolniczej to przede wszystkim jej wysoka skuteczność (sięgająca ponad 95%) jeśli odpowiednio dobrane zostaną ptaki sokolnicze (zarówno pod kątem gatunku jak i ilości). To pozwala bardzo szybko uzyskać opłacalność podczas ochrony owoców przed zbiorem na plantacjach (np. czereśni lub borówki amerykańskiej). Zdarzają się również sytuacje, w których opłacalność jest mniej ważna – taka sytuacja jest na lotniskach gdzie zapobieganie kolizjom samolotów z ptakami jest na pierwszym miejscu.

Niemniej niejednokrotnie stosowanie metody sokolniczej w przypadku dużych budynków jest znacznie tańsze niż np. ich osiatkowanie lub uszczelnienie (choćby z powodów technologicznych). Można sobie wyobrazić koszty osiatkowania np. stadionu piłkarskiego, a do tego dochodzą przecież uszkodzenia i degradacja takiej siatki z czasem (promienie UV).

 

W związku z powyższym opłacalność należy obliczać zawsze indywidualnie do sytuacji w danym obiekcie ponieważ porównanie np. odstraszania gawronów z parków miejskich do odstraszania gołębi z terenu lotniska jest bezcelowe. Finalnie to rachunek zysków i kosztów, który musi rozważyć każdy dysponent ochranianego obiektu.

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych. Zachęcamy również do kontaktu przez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Zachęcamy też do zapoznania się ze stroną o płoszeniu ptactwa.

sokół pieniądz
Opłacalność metody sokolniczej zależy od wielu czynników.
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty