BAZA WIEDZY

Usługi sokolnicze

Usługi sokolnicze - co to jest i jak wybrać wykonawcę

Usługi sokolnicze to powstała niedawno grupa usług komercyjnych, w których do ich świadczenia korzysta się z ułożonych metodami sokolniczymi ptaków drapieżnych. W zasadzie w tej grupie usług są dwa główne trendy: pierwszy znacznie bardziej rozbudowany to odstraszanie ptaków, drugi to pokazy sokolnicze.

Usługi sokolnicze w postaci odstraszania i płoszenia ptaków powinny być realizowane przez doświadczonych sokolników. Aby usługa była wykonana należycie konieczne jest  w większości wypadków zrobienie wizji lokalnej na podstawie której możliwe będzie opracowanie odpowiedniego sposobu działania. Powinno się określić ilość i częstość wizyt, ilość przewidywanych do użycia ptaków sokolniczych, gatunek i płeć ptaków jakie będą użyte. Jest to w szczególności ważne w kontekście wykonywania usług w terenach z wolnym dostępem osób prywatnych np. wyprowadzających psy na spacer. Dobór gatunku ptaka jest równie ważny – w przypadku potrzeby odstraszenia małych gatunków (np wróble lub mazurki) najlepiej używać np. krogulca lub niedużych samczyków harrisa zaś w wypadku mew czasami konieczne może być użycie samic harrisa. Oczywiście zdarzają się ptaki dość uniwersalne do wielu zastosowań – takim ptakiem jest choćby samiec harrisa (czyli myszołowca towarzyskiego łac. Parabuteo unicinctus).

Usługi sokolnicze polegające na pokazach najczęściej powinny bazować na dużej różnorodności używanych gatunków (w tym również sów). Najważniejsze jednak aby wykonywana usługa kładła nacisk na potrzebę ochrony tych ptaków i edukację na temat ich życia. Równie ważnym aspektem takich pokazów powinien być dobrostan używanych do usług sokolniczych ptaków i to zarówno poprzez omawianie zagadnień jak i ich pokazywanie. Osoby świadczące ten typ usług są na pierwszej linii „frontu” walki o edukację społeczeństwa w zakresie potrzeb ptaków sokolniczych jak i kształtowania postrzegania sokolnictwa.

Oczywiście świadcząc usługi odstraszania ptaków również należy zadbać o dobrostan i pozytywny odbiór świadczonych usług wśród osób, które mogą nie rozumieć dlaczego płoszenie ptaków w niektórych miejscach jest konieczne. Usługi sokolnicze umożliwiają bezpieczne lądowania samolotów, ochronę upraw rolnych, ochronę zdrowia ludzi w miejscu pracy i odpoczynku, a także ochronę samej przyrody.

Równie ważne jest aby sokolnik świadczący usługi odstraszania ptaków posiadał wiedzę na temat obowiązujących przepisów, a ptaki jakich używa posiadały odpowiednie dokumenty potwierdzające ich legalność.

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Można rónież poczytać o metodach sokolniczych na stronie o płoszeniu ptactwa metodami sokolniczymi.

Usługi sokolnicze na jednym z obiektów w Katowicach
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty