BAZA WIEDZY

Co odstrasza gołębie?

Gołębie - jak odstraszyć?

Gołębie mogą stanowić problem w wielu miejscach, takich jak budynki biurowe, tarasy, hale czy parkingi podziemne. Kiedy już się zalęgną w takiej lokalizacji wcale nie łatwo jest znaleźć skuteczny sposób na odstraszanie tych ptaków. Gołębie – jak odstraszyć? Jest kilka różnych metod jednak wysoką skutecznością w zasadzie mogą poszczycić się dwie: fizyczne ograniczenie dostępu ptaków do wnętrz/elewacji lub metoda sokolnicza.

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest instalacja siatek lub siatki na obszarach, gdzie gołębie często się gromadzą i usiłują gniazdować. Siatki te uniemożliwiają im dostęp do przestrzeni i jeśli ów siatka założona jest poprawnie to metoda taka potrafi zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu na kolejne zakamarki. Niestety często osiatkowanie jest wykonane niechlujnie z pozostawieniem szpar lub jedynie osiatkowana jest część obiektu co prowadzi do rozprzestrzeniania się kolonii gołębi w kierunku, gdzie nie ma zabezpieczeń.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie środków odstraszających o nieprzyjemnym zapachu lub smaku dla gołębi. Istnieje wiele produktów dostępnych na rynku, które zawierają naturalne składniki, takie jak olejek miętowy czy ocet jabłkowy, które są nieprzyjemne dla gołębi. Metody te jednak są nieskuteczne lub co najwyżej działają do pierwszych opadów, które zmywają środki. Repelenty chemiczne również bardzo szybko tracą efektywność i przestają działać.

Kolejną mało skuteczną metodą jest stosowanie dźwiękowych urządzeń odstraszających. Gołębie są wrażliwe na różne dźwięki i hałasy niemniej do stałych bodźców szybko się przyzwyczajają. Urządzenia emitujące dźwięki o wysokiej częstotliwości lub imitujące dźwięki drapieżników najszybciej zirytują sąsiadów lub okolicznych mieszkańców zamiast odstraszyć gołębie.

Jednym z dobrych sposobów jest z kolei utrzymanie czystości wokół miejsca gdzie zaczęły pojawiać się gołębie. Usuwanie wszelkich źródeł pożywienia i wody może ograniczy ich przybywanie co pozwoli zachować czystość otoczenia. Do tego częste niepokojenie i odwiedzanie miejsc, w których ptaki te przesiadują spowoduje że jeśli mają lepszą alternatywę to się przeniosą. Trzeba pamiętać, że nie dotyczy to sytuacji, w której doszło już do lęgów na danym terenie.

Jak odstraszyć gołębie?

Podsumowując, niestety istnieje niewiele skutecznych sposobów na odstraszanie gołębi – do tych najskuteczniejszych należy metoda sokolnicza. Ewentualnie jeśli mamy możliwość to powinniśmy ograniczyć fizycznie dostęp ptaków do terenu jaki usiłują zasiedlić. Przy dużym nasileniu ptaków jedyne sensowne rozwiązanie to zatrudnienie sokolnika specjalizującego się w odstraszaniu ptactwa.

Ze szczegółami naszej oferty można zapoznać się w dziale Oferta usług sokolniczych, a skontaktować poprzez formularz lub telefonicznie pod numerem 608 454 810. Można też znaleźć nieco więcej informacji na stronie https://www.sokolnik.pl

Sokolnik do wynajęcia
Gołębie - jak odstraszyć? Na to pytanie odpowie zawodowy sokolnik.
Picture of Adam Mroczek

Adam Mroczek

Sokolnik i właściciel firmy Sokolnictwo.pl. Z sokolnictwem związany od 1995 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług sokolniczych na terenach przemysłowych i zurbanizowanych prowadząc jedną z najstarszych i największych firm tego typu w Polsce. Przez wiele lat członek zarządu Polskiego Klubu Sokolników "Gniazdo Sokolników", od 2023r. przedstawiciel tego Klubu do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Prowadzący szkolenia i portal "Sokolnictwo dla początkujących" pod adresem sokolnictwo.pl

Wszystkie posty